Iga veebileht asub veebiserveris. Iga pöördumine veebiserveri poole tähendab kõigepealt pöördumist nimeserverite poole, kes “tõlgivad” aadressribale kirjutatu ja annavad veebilehitsejale teada, kus asub soovitud sisu. Esimene vastus veebiserverilt on http kood. Ideaalis http 200, mis tähendab, et soovitud sisu on siin ja olemas ning seda hakatakse kohe-kohe veebilehitsejale saatma. Kasutajale üsnagi tuntud on ilmselt ka veebiseveri veakood http 404 – lehte ei leitud.
Veebiserveri veakoodid, ehk http koodid, ning nende mõjust veebilehtede otsimootoritele optimeerimisel, eelkõige googlele on ka eelnevalt oletusi tehtud, nüüd siis ka google enda ametlik kinnitus. Veebilehe ja seda majutava serveri staatus koodide kohta saab infot ka tasuta tööriistast google search console ning muudest SEO tasuta ja tasulistest abilistest.
Lühidalt http koodide tähendusest SEO osas:
http 2xx – success / päringut saatis edu.
http 200 ja http 201– leht on olemas ja googlebot vaatab selle üle ja suure tõenäosusega ka indekseerib. Kas leht on google indeksis saab kontrollida google search console abil.
Http 202 Googlebot ootab teatud aja sisu järele ja saadab seejärel indekseerimisele andmed, mis selleks hetkeks olemas.
Http 204 Googlebot annab google indekseerimisteenusele teada, et sisu ei leitud. Google search console võib kuvada ka teadet: http 404 error. Lehte ei indekseerita.
Http 3xx redirects / päring on ümbersuunatud.
Googlebot jälgib kuni kümmet järjestikust ümbersuunamist. Kui selleks hetkeks pole sisuni jõutud, tekib Search Console’se info ümbersuunamise veast.
Http 301 http 308 Tuntuim ja SEO jaoks vajalik suunamine. Kui lehe server või nimetus muutub, tasub indeksis olev sisu http redirect abil uuele sisule suunata. Sisuliselt tähendab see google jaoks, et vana ja usaldusväärne sisu on nüüdsest uuel aadressil. See võimaldab uuel aadressil kiiremini saada samad või paremad positsioonid google otsimootori tulemustelehtedel.
Http 302 http 307ajutine suunamine. Google jaoks nõrk signaal. Kuna tegemist võib olla ajutise infoga, siis nii seda ka käsitletakse.
Http 304 Üldjuhul indekseerimisel ei arvestata
http 4xx veakoodid
Kõik 4xx seeria veakoodid tähendavad, et lehte ei eksisteeri, seega eemaldab google selle ka otsitulemuste hulgast. Erandiks on siinkohal vaid http 429, mis kuvatakse serveri ülekoormuse puhul ja käsitletakse kui http 5xx serveri vea koodi. Googlebot aeglustab lehtede lugemist, et serverit mitte veelgi koormata.
Http 5xx serveri vead
Googlebot aeglustab tööd, et serverile vähem koormust tekitada. Mida rohkemad lehed veateateid annavad, seda aeglasemalt googlebot lehel liigub. Kui juba indekseeritud leht annab http 5xx veateadet pikema perioodi jooksul, võib google selle indeksist eemaldada.
Seega on veebiserveri veakoodid oluline info, mida jälgida.
Võrguliikluse vigu võivad põhjustada ka võrguseadmete vead. Veebiserver asub ikkagi füüsilises masinas ja suhtleb füüsilise võrgu vahendusel. Ülekoormatud võrgukaart võib osad andmepaketid kaotada ja tulemuseks on ebasoovitav olukord.
Samuti võib päringu ajakulu suurendada ülekoormatud nimeserver. Ilma nimeserveri infota, et tea veebilehitseja, kus konkreetne veebileht asub.